YENİ DİYALİZ HASTALARI İÇİN İPUÇLARI

Sayın yeni diyaliz hastası, diyalizin-ne olduğu hakkında bilgileriniz ya hiç yoktur veya yeterli değildir.-İnsan bilmediği şeyden özellikle hayatını etkileyecekse genellikle-korkar. Diyalizin korkutucu değil kurtarıcı ve hayatınızın bir parçası-haline gelmesi zaman alır. Burada size bu tedaviye daha kısa zamanda-adapte olabilmeniz için bazı ipuçları veriyoruz. Bunların bazıları-yalnızca hemodiyalizi ilgilendirirse de bir kısmı tedaviniz ne olursa-olsun size hayatı sevmeniz için gerekli yardımcı bilgilerdir.

Unutmayın sağlınızla ilgilenmek her şeyden önce gelir. Aileniz,-doktorunuz, arkadaşlarınız, sizin sağlığınız için gayret etmektedir.-Onlara yardımcı olun ki size daha faydalı olabilsinler.

1- Hayatınızı değiştiren-diyaliz tedavisine başlamak dünyanın sonu değil. Hayattan böyle de zevk-alabilirsiniz.
2- Eğer daha önceleri fizikî güç-isteyen bir iş yapıyorsanız, artık daha çabuk yorulacaksınız. Diyalizle-bu yorgunluğun üstesinden kısmen geleceksiniz.
3- İşiniz kafa çalışması île ilgiliyse, unutmayın kafanız ölmüş değil-yalnızca böbrekleriniz kafi çalışmadığı için diyalize giriyorsunuz.-İşinize devam.
4- Çalışmayan sizi bu duruma-getiren organınız böbrekler hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Böbrek-nedir, nerede bulunur, ne iş yapar, hastalıkları nedir ve sizin-böbreğinizin hastalığı nedir.
5- Böbreğinizi ve-hastalığınızı öğrenmeyi makineyi de öğrenmeyi katın.
6- Makine randevularınızı ilgili ile ayarlayın ve randevularınıza uyun.
7- Kendiniz hakkında doktor ve hemşirelerden bilgi alın,-tansiyonunuzu sorun, laboratuar bulgularınızı öğrenin.
8- Size verilen ilacın ne olduğunu, niçin verildiğini, yan-etkilerini öğrenin.
9- Üzülmektense önlem almak-daha iyidir. Bütün ilaçlarınızın adlarını öğrenin. Bunlara yeşil-yuvarlak veya mavi fasulye gibi adlar takmayın.
10- Evinizde-iyi bir tartı bulundurun. Kilonuzu size söylendiği gibi koruyun.
11- Diyetinize çok önem verin. Bilmediğiniz bir yiyeceğin size iyi mi yoksa-zararlı mı olduğunu mutlaka sorup öğrenin.
12- Aylık yapılan rutin laboratuar tetkiklerinizi öğrenin . Tahlillerin ne-anlama geldiğini ve ne tedbir alınması gerektiğini doktor ve-diyetisyeninize danışın
13- Hiçbir zaman diyaliz-seanslarınızın zamanını ve süresini aksatmayın.
14- Sosyal-güvence (SSK gibi) durumunuzu kontrol altında tutun.
15- Diyaliz dışındaki seçenekleri (transplantasyon gibi)-doktorunuza sormadan karar vermeyin
16- Diyaliz-ekibine nazik davranın. Çünkü onlar sizin için çalışmaktadırlar.
17- Tedaviniz veya diyaliz merkeziniz hakkındaki düşüncelerinizi,-tenkit ve önerilerini ilgililerle konuşmaktan çekinmeyin
18- Diyalize giren tek kişi siz değilsiniz. Diğer diyaliz hataları ile-arkadaşlık kurun. Onların olumlu deneyimlerinden yararlanın.
19- Diyalizde genel bilgilerin yanında size özel bilgiler de vardır. Her-hastanın kuru kilosu, diyeti, diyaliz seans sayı ve zamanı ayni-değildir. Size özel diyaliz tedavisinin oturması biraz deneme- yanılma-ile yapıldığından zaman alır. X hanım şöyle diyet yapıyor diye size de-uygun değildir. Doktor ve diyetisyeniniz tavsiyelerine uyun.
20- Geçici olara başka bir diyaliz merkezine gitmeniz gerekiyorsa-mutlaka doktorunuzdan o merkezin yazılı veya sözlü olarak temas etmesini-ve sizin ve diyaliziniz hakkında bilgi verilmesini isteyin.
21- Daima geleceğe bakın ve hep uzun bir hayat planlayın. Okula-gidiyorsanız devam edin, İşinizi bırakmayın, işsiz iseniz bir iş bulun,-Mutlaka üretici bir aktiviteniz olsun.
22- Diyaliz ekibinizi sevin. Onlara karşı olumlu tutum içinde olun.

>> başa dön